Процес догляду за паркетом – справа аж ніяк не складна. А якщо знаєш правила, як треба за ним доглядати, а чого категорично робити не можна, то підлогове покриття прослужить Вам дуже довго і буде радувати своїм зовнішнім виглядом.
Важливу роль відіграє правильно підібраний паркет у Ваш будинок. Зазвичай, вологістьПроцентний показник рівня волог... повітря в приміщенні не повинна перевищувати 60%, а температура – підніматися вище 25° С. Якщо з рівнем вологості і температурним режимом в квартирі все добре, то сміливо беріться за прибирання. Чим і як – розповімо нижче.
Паркетна дошка: як захистити
Існують різні захисні речовини для паркетної дошки:
- покриття з УФ-олією (для прибирання використовують спеціальні засоби для підлог, покритих олією: розчиняємо у воді, збовтуємо, і протираємо добре віджатою тканиною). Для відновлення певної ділянки дошки, потрібно її просто зашліфувати
- воскова поверхня (рекомендується тільки сухе прибирання). Якщо потрібно вологе, то НЕ використовувати речовини на основі мила: може відбутись реакція і підлога змінить колір
- лакове покриття (бувають концентровані засоби, які розбавляються водою, або ж готові до використання аерозолі); з плином часу покриття слід оновлювати, так як на ньому з’являються мікротріщини і подряпини.
У перших двох випадках буде потрібно більш ретельний догляд, а в третьому – лише періодична заміна лаку (раз в декілька років). В іншому – звичайне щотижневе прибирання.
Олійно-воскова суміш для захисту паркету проникає вглиб деревини і заповнює дрібні пори. В результаті – неповторний вигляд підлоги з унікальним малюнком цінної породи дерева.
Що стосується профілактики паркетної дошки, покритої лаком, то ось кілька рекомендацій:
- коли покриття втрачає блиск або на ньому з’явилися плями, використовуйте спеціальний засіб – “освіжувач” для підлоги
- раз на місяць обробляйте підлогу полиролем, що підвищить його вологовідштовхувальні властивості
- потертості лакового покриття усуне лак-спрей
Оновлюють лак раз в 8-10 років, в залежності від ступеню зношення.
Паркетна дошка і повстяні накладки на меблі
Під доглядом за паркетом мається на увазі не тільки і не стільки регулярне сухе або вологе прибирання, як захист підлоги від механічної дії меблів і взуття (підборів або гумової підошви). Тому, в першу чергу купіть в магазині спеціальні повстяні накладки на ніжки стільців, столів та інших предметів. Вони бувають різних розмірів, форм (круглі, квадратні і прямокутні) і навіть кольорів.
Існують також спеціальні прозорі пластикові підкладки під ролики (якщо є меблі на роликах).
Що стосується самого прибирання, паркет добре чиститься звичайним пилососом (НЕ миючим!). Потім можна пройтися вологою, добре віджатою ганчіркою. У разі проливу води, витерти підлогу насухо.
Не використовуйте миючі / чистячі засоби для посуду. Винятком може стати потрапляння великої кількості жиру на паркетну дошку. Тоді краще прибрати його паперовою серветкою або туалетним папером, протерти місце вологою ганчіркою з миючим засобом для посуду, потім чистою ганчіркою витерти насухо.
Захист паркету – лак або масло?
Головним ворогом захисного шару паркетної дошки є пісок та інші абразивні матеріали. Тому, місця, де існує загроза потрапляння бруду від вуличного взуття, краще застелити килимками. Є жорсткі (які використовують як захист від твердих частинок) і м’які (для захисту від рідкого бруду). Особливо це актуально в осінньо-зимову пору року.
Якщо Ви робите обробку воском або олією, то після монтажу паркету, процедуру потрібно повторювати кожні три місяці:
- добре помити паркет вологою ганчіркою
- залишити висихати на кілька годин
- провести покривання олією за допомогою спеціальної щітки
- прибрати залишки серветкою
- через 24 години натерти покриття захисним воском
Після першого року експлуатації, просочення воском здійснюють за потребою.
Ще один важливий момент – експлуатація покриття взимку і влітку. Оскільки умови будуть різні, догляд за паркетом також буде відрізнятися. Якщо ви не дружили з гігрометром (прилад для вимірювання рівня вологості в приміщенні), радимо його придбати. Взимку, в зв’язку з інтенсивним опаленням, вологістьПроцентний показник рівня волог... падає нижче 40%, що неминуче веде до випаровування вологи з паркету і появи зазорів між панелями. Тому часто потрібно зволожувач повітря, щоб підтримувати оптимальну вологістьПроцентний показник рівня волог... близько 50%. По-перше, це позитивно впливає на наше здоров’я; по-друге, паркетне покриття збереже первинний вигляд, не залежачи від погодних умов.
Влітку, навпаки, при високій вологості, підлога може вбирати вологу. Тому прибирання проводити краще сухе. Мало де є такі кліматичні умови, коли вологістьПроцентний показник рівня волог... перевищує 90%, тому навіть якщо підлога “здулася” і відчутні стики, краще просто почекати зміни погодних умов: все стане на свої місця.