Що таке протипожежні двері і як їх вибрати?

З метою знизити ризик виникнення і поширення пожежі в будинку, квартирі або офісному приміщенні часто встановлюють спеціальні протипожежні двері. Їх конструкція, іменована блоком, відноситься до пасивних елементів протипожежного захисту. Виготовляють їх зі скла, сталі, деревини, вермикуліту, гіпсу (і рама, і дверне полотно), оснащують спеціальною фурнітурою, димоізоляцією, шарнірами з підшипниками, вогнестійким герметиком, блокувальним механізмом і доводчиками.

На блоці обов’язково вказується час, протягом якого він може протистояти пожежі. Також вказують критерії вогнестійкості (втрата цілісності, теплоізоляційної здатності, димогазонепроникних властивостей). На це маркування обов’язково звертають увагу, коли встановлюються протипожежні двері.

 

Протипожежні двері: де ставити і які вони бувають

Що таке протипожежні двері ми розібралися, тепер черга з’ясувати якими вони бувають. Класифікація блоків здійснюється за кількома критеріями:

  • габаритні розміри конструкції: виділяють люки (розмір 1750 * 750 мм), двері (2500 * 1300 мм), ворота (1200 * 1500 мм);
  • тип дверної коробки: існують вони з торцевою, кутовою і охоплюючою коробкою;
  • матеріал, що використовується: блоки бувають сталевими, алюмінієвими, дерев’яними з вогнезахисним просоченням, скляними (скло може бути куленепробивним, пожежостійким, ударостійким, морозостійким, вибухобезпечним) в алюмінієвому профілі зі спецзаповненням, комбінованими;
  • призначення (в залежності від того, куди встановлюються протипожежні двері): розрізняють зовнішні або вхідні блоки (балконний вихід, під’їзд), внутрішні (квартирні, офісні, ліфтові) і технічні (складські, електротехнічні, виробничі приміщення);
  • межа вогнестійкості: перший, другий, третій тип і іскронедаюча продукція;
  • особливості конструкції: це розміри і кількість полотен, їх тип, напрямок і спосіб відкривання стулки, принцип відкривання;
  • оздоблювальні матеріали: поліхлорвінілова плівка, МДФ накладки, покриття порошковими фарбами різних відтінків.

Раніше, років п’ять тому, конструкції пасивної пожежної безпеки встановити могли тільки в технічних приміщеннях, а самі блоки мали громіздкий, абсолютно не привабливий зовнішній вигляд. Сьогодні вони є не тільки функціональним елементом, але і частиною інтер’єру, а їх дизайн дозволяє застосовувати всюди, де потрібно встановлювати протипожежні двері – від приватного житла, офісів і комерційних приміщень до складів і виробничих цехів.

Вибираємо вироби правильно

Перед тим, як вибрати протипожежні двері, необхідно визначитися з матеріалом. Найпоширенішим є метал, який повинен мати оцинкування – сталь, алюміній, залізо. Але метал також схильний до горіння, тому такі блоки обов’язково ізолюють мінеральною ватою. Склопластикові моделі з вогнетривким покриттям, здатні перешкоджати вогню протягом години. Дерев’яні конструкції мають менший попит, та деякі породи деревини відрізняються вогнестійкістю, а при обробці спеціальними просоченнями, їх рівень пожежного захисту зростає в рази.

Вибираючи блоки, варто звернути увагу на тип коробки, адже від нього залежить необхідність в лиштвах. При кутовій коробці лиштви потрібно встановити тільки з зовнішньої сторони, при внутрішній коробці без них можна обійтися повністю. Монтувати лиштви з двох сторін знадобиться при охоплюючій коробці. Також варто врахувати ширину вироба, адже за правилами, евакуаційні шляхи повинні бути такими, щоб по ним без перешкод могли пронести носилки з лежачою на них людиною.

Важливо розібратися і з тим, як маркуються протипожежні двері. Буква Д позначає «дверцята», П і Л – відповідно «праву» і «ліву», також букви позначають матеріал конструкції (О – засклені, М – металеві, Д – дерев’яні), її особливості (У – посилена, утеплена, В – вологостійка і т.д.). Числове доповнення (01 і 02 або D1, D2) вказують кількість стулок моделі.

Дану продукцію обов’язково маркувати за критеріями, за якими визначається вогнестійкість: E – втрата цілісності; I – втрата теплоізоляційної здатності; S – втрата димо-газонепроникних властивостей. Обов’язково вказують час, протягом якого вогнестійкість дотримується (в хвилинах).

Як встановлювати протипожежні двері

Спочатку розберемося з тим, де встановлюються конструкції. Вони доречні в усіх приміщеннях, де може виникнути пожежа. Дерев’яні блоки гарні для житлових будівель, скляні доцільні в місцях з підвищеним ризиком поширення вогню, в спорудах, де знаходиться велика кількість людей – торгових центрах, офісних комплексах. А де використовують протипожежні алюмінієві двері? В цехах, на виробництві, пов’язаних з використанням хімічних речовин і з великим рівнем шуму, де потрібен більш надійний захист.

Вибрати і встановити протипожежний блок потрібно вміти, адже багато нюансів регламентуються дуже строго, наприклад, він зобов’язаний відкриватися тільки у напрямку виходу з приміщення або будівлі. Не нормується облаштування таких виходів в одноквартирних і багатоквартирних житлових будинках, приміщеннях, в яких одночасно перебувають щонайменше 15 людей (за винятком споруд категорії А і Б), санітарних вузлах, складах площею до 200 кв.м без постійних робочих місць, на сходові площадки третього типу, зовнішніх дверей будівель у північних регіонах.

Як встановити протипожежні двері знають співробітники компанії, яка продає конструкції кінцевому споживачу. Їм краще довірити цю відповідальну справу, тому що неправильний монтаж спричинить за собою неможливість виконувати блоком свої функції або виконувати їх значно гірше.

Тепер ви знаєте, чим особливі протипожежні двері, де вони встановлюються і як правильно їх вибрати.