Суперечка про те, які вікна кращі, що чим замінювати триває вже довгі роки. Дехто притримується думки, що ПВХ шкідливий та синтетичний, інші – що ціна за дерево невиправдано висока, а сам матеріал обов’язково зіпсується під дією атмосферних опадів. Щоб викрити, що з зазначеного правда, а що – не зовсім спробуємо вияснити переваги та недоліки кожного виробу у порівнянні.
Дерево – добре чи погано?
Так, згадуючи дерев’яні конструкції, у більшості складається враження про облущені тонкі віконця, які потрібно постійно доглядати, перефарбовувати, тощо. Але така думка застаріла і пов’язана лише з упередженнями.
Сучасні дерев’яні вікна мають ряд переваг:
- природнє походження (що масив деревини, що євробрус – 100% натуральні);
- благородний зовнішній вигляд;
- «дихання» конструкції, що захистить від застоювання повітря в приміщенні;
- основа може реставруватися (використовуються відповідні шпаклівки, лаки та фарби)
- морозостійкість та витривалість до опадів завдяки спеціальним додаткам.
Звісно, дерево – приємний і теплий матеріал, створює відчуття затишку і комфорту в житлі, але є багато моментів, які треба пам’ятати при виборі таких конструкцій:
- висока ціна (у два рази вища від якісних ПВХ блоків);
- необхідність у догляді (матеріал боїться абразивів, потребує лакування чи реставрації, протирання відповідними засобами);
- можливість деформації (особливо при використанні масиву, а не зрощеної сировини);
- незначні строки експуатації (залежно від сировини 10-30 років)
- зазвичай, термін виготовлення – не менше місяця.
Отже, мінусів у дерева також достатньо, що не применшує його популярності. Сосна, дуб, ясень, меранті, модрина – перелік найпопулярнішої сировини для віконних блоків, кожна з них має свої особливості (перша – найбільш доступна,оскільки є у нашому регіоні, остання – легка, міцніша за дуб, не боїться вологи, але найбільше б’є по бюджету). Актуальним також може бути використання дерево-алюмінієвих систем, які, надаючи затишок всередині, ззовні не бояться негоди і не потребують особливого догляду. Проте, ціна таких блоків буде наближатися до ціни металевих, що не кожному по кишені.
Секретна абревіатура ПВХ
Металопластик – порівняно новий матеріал у будівництві, але його популярність зростає в геометричній прогресії. Про випари чи запах з нього не говорив хіба що лінивий, але сучасні технології дозволили зробити його безпечним та екологічним. Тим більше, що матеріал здобув шалену популярність у Європі, де «зелені стандарти» дуже високі. Окрім того у поліхлорвінілу є наступні переваги:
- негорючість;
- порівняно незначна вага;
- доступна ціна;
- швидкі строки виготовлення;
- практично не потребує догляду;
- довгі строки служби при будь-яких умовах – близько 50р.;
- легкість монтажу чи ремонту, при необхідності;
- не деформується, не тріскає від вологи та не гниє;
- висока герметичність.
Тож ПВХ – чи не ідеальна основа для віконних та дверних конструкцій, але і тут також є деякі мінуси:
- висока герметичність може спричиняти підвищення вологи і втрату притоку свіжого повітря;
- подряпини чи удари усунути неможливо.
Надмірну герметичність можна виправити мікровентиляцією або ж віконним провітрювачем, чи, навіть, простим відкриванням вікна на 15-20 хв для здорового мікроклімату і притоку кисню. Уникнути конденсату також допоможе уникнення ботанічних садів на підвіконниках (рослини випускають вологу) та нерозвішування мокрого одягу в кімнаті для сушіння. Враховуючи позитивні якості металопластику, стає зрозуміло звідки така популярність, оскільки доступність і можливість виконання нетипових конструкцій – дуже суттєві переваги.
Рама і стулка – це ще не все
Окрім матеріалу рами, на теплозберігання вікна значно впливатиме і тип склопакету, адже його 70-80% в конструкції. Енергоощадливість зараз актуальна як ніколи, а тому слід обов’язково обирати «теплі» склопакети. В них на скло наноситься відповідне напилення іонів металу, завдяки чому скло відбиває короткі тепло хвилі, що виходять з приміщення. При цьому тепло в приміщення входить без проблем, а сам матеріал теплий і комфортний на дотик. Не варто боятись зниження ефективності чи знищення в процесі експлуатації, адже напилення знаходиться всередині склопакету. Підсилити енергозберігаючу дію можуть інертні гази (аргонГерметизуючий газ, що закачуєтьс..., криптон, ксенон), що не пливають на світлопроникність, але підвищують опір тепловіддачі.
Додатковим захистом від проблем є пластикова дистанційна рамкаПорожниста алюмінієва рамка, що ..., яка на відміну від класичної алюмінієвої не дозволить збиратися конденсату у крайовій зоні. Новинкою на ринку стало покриття Zero-T, що має посилену енергозберігаючу дію, без необхідності збільшення кількості стекол.
Загалом, крім ощадливих варіантів, існують сонцезахисні, багатофункціональні (захищають від сонця і зберігають тепло), протизламні, вогнетривкі, звукоізоляційні та інші види склопакетів. Їх підбір залежатиме від зовнішнього середовища та вимог власників.
Коли варто міняти вікна?
Першим і найважливішим моментом, який визначає необхідність зміни вікон є їх стан. Більшість квартир та будинків побудованих у радянський період оснащені дерев’яними конструкціями. Але з роками такі блоки перекосилися, деформувалися і закриваються нещільно. Крім того, шумоізоляція дуже низька і щороку необхідно їх утеплювати – у такому випадку міняти вікна варто якнайшвидше.
Другий момент, який визначає потребу у зміні – зовнішній вигляд. Естетичний вигляд фасаду – хороший настрій власників і менше розмов сусідів. Облуплена фарба, шпарини, скрип, подряпане скло затишку у житлі точно не додають, а тому слід готуватись до монтажу нових конструкцій. Суттєве значення відіграє необхідність у догляді: якщо власники втомилися від складного миття, фарбування, ґрунтування – пора змінити вікноEлемент стінової або покрівельно... на сучасне.
Однак є випадки, коли заміна вікон неможлива, це, приміром, музейні споруди чи історично цінні будівлі. Тоді жителі покладають максимальні сподівання на столярів та реставрацію.
Отже, остаточної відповіді які вікна кращі не має, все залежить від можливості та вимог власників. Сучасні металопластикові вікна мають ряд переваг, серед яких герметичність, екологічність, шумоізоляція, а головне – доступна ціна. Любителі дерев’яних також можуть підібрати для себе якісні варіанти, але для цього необхідно бути готовим до затрат. З розумом слід підбирати склопакетCкладна конструкція з декількох ..., адже при незначному коливанні вартості можна отримати ряд переваг або навпаки. Якщо планується зміна вікон – слід оцінити стан, естетичність та необхідність догляду для існуючих. Головне – підійти до вибору серйозно і відповідально, тоді нові вікна будуть якісно функціонувати і радувати власників довгі роки.